105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 listopada 2023 - wtorek Imieniny: Lesława, Zdzisława, Stefana

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Ziutek Wieczorski

Piosenka dnia
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 listopada 2023 - wtorek Imieniny: Lesława, Zdzisława, Stefana

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
28 listopada 2023 - wtorek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1551706508

Tragedia w Jaworzynie. Kolej: kładka była zabezpieczona. Prokuratura: to nie był pierwszy raz


Głupia zabawa lub internetowy challange mogły być przyczyną tragedii, do jakiej doszło w sobotę wieczorem w okolicach stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej. 16-letni chłopak zginął tam od porażenia prądem kolejowej trakcji elektrycznej.

Prokurator Rejonowy ze Świdnicy Marek Rusin  informuje, że w sobotę wieczorem grupa młodzieży w wieku od 14 do 16 lat znajdowała się na nieczynnej kładce kolejowej w okolicach starego dworca kolejowego w Jaworzynie Ślaskiej. W pewnym momencie jeden z chłopców spadł na przebiegającą pod kładką trakcję kolejową.

– 16 letni chłopiec będąc na tej kładce albo z niej skoczył, albo spadł do jednego z wagonów wypełnionego koksem. Spadając został porażony prądem z trakcji, która znajdowała się nad stojącym na torze pociągiem towarowym. Do chłopca wskoczyła jego koleżanka. Prawdopodobnie go reanimowała i  wzywała pomocy. Na miejsce przybył jeden z pracowników PKP, który miał powiadomić służby. Dzisiaj została przeprowadzona sekcja zwłok. Z ustaleń sekcyjnych wynika, że przyczyną zgonu była niewydolność oddechowo-krążeniowa, spowodowana porażeniem prądu. 

W jaki sposób młody człowiek spadł z zabezpieczonej przed takimi zdarzeniami kładki? Rzecznik PLK Mirosław Siemieniec zapewniał, że kładka nad torami była prawidłowo zabezpieczona:

– Kładka nad torami jest wyłączona z użytku. Trzy wejścia na nią były zabezpieczone w sposób, który jednoznacznie zakazuje wstępu. Obiekt nie łączył peronów oraz terenów miejskich.

Prokuratura ustaliła jednak, że to nie pierwszy raz, kiedy młodzież znajdowała się na kładce.

– Pojawiła się wersja, że chłopcy ci nie po raz pierwszy byli na tej kładce. – dodaje prokurator Rusin – Już wcześniej mieli z kładki skakać do wagonów wypełnionych węglem. Mieli to nagrywać przy użyciu telefonów komórkowych, które od nich zabezpieczyliśmy.

My już kilka godzin po zdarzeniu sfotografowaliśmy przez nikogo nie niepokojoną młodzież kręcącą się w okolicy kładki. 

Obecnie śledztwo prokuratury prowadzone jest pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci 16-letniego chłopca. Wyjaśniane są kwestie zabezpieczenia nieczynnej kładki pod kątem jej prawidłowości. Wykonywane są czynności w kierunku narażenia osób się tam znajdujących na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

jaworzyna śląska