105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 lutego 2024 - czwartek Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
22 lutego 2024 - czwartek Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
22 lutego 2024 - czwartek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1551350854

Utrudnienia w centrum miasta

Dzisiaj ruszają prace budowlane na ul. Bohaterów Getta w centrum Zgorzelca - to główna część 'Projektu rewitalizacji Śródmieścia w Zgorzelcu - etap III'


Miasto na realizację projektu otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WD 2014 - 2020.
Oprócz przebudowy ul. Bohaterów Getta projekt, którego realizacja w pewnym sensie rozpoczęła się już w zeszłym roku od przebudowy sieci gazowych, wodociągowych i elektrycznych biegnących w ziemi, roboty obejmą także tzw. ryneczek kwiatowy i skrzyżowanie. Po przebudowie miejsce pełniące dziś rolę nieformalnego centrum zmieni swój wygląd i charakter. Władze miasta liczą na to, że urządzona na nowo, funkcjonalna, estetyczna i przyjazna przestrzeń ożywi ten rejon miasta, będzie zachęcać do spotkań i - podobnie jak zrewitalizowane Przedmieście Nyskie - powoli stanie się lubianym centrum usługowo-gastronomiczno-handlowym. Mówi Renata Burdosz z Urzędu Miasta w Zgorzelcu.

Kto zaprojektował
Opracowany w 2016r. projekt powstał w oparciu o konsultowaną rok wcześniej koncepcję, nad którą pracowano od 2014r. Jego autorami są architekci z warszawskiej pracowni architektury krajobrazu Palmett, której oferta wygrała ogłoszony przez miasto przetarg. Młody, ale doświadczony zespół projektantów tego biura ma w swoim portfolio wiele ciekawych projektów, w tym m.in. rewitalizację płyty Rynku i ul. Kościuszki w Nowogrodźcu, rewitalizację rynku we Włodawie, czy przebudowę placu miejskiego w Świdniku.

Projekt zakłada modernizację trzech istotnych obszarów zgorzeleckiego śródmieścia:
- ulicy Bohaterów Getta, która po przebudowie zmieni się w strefę pieszo-jezdną typu 'woonerf', z poszerzoną strefą ruchu pieszego, jednokierunkową jezdnią (zwężoną o jeden pas ruchu) i oddzielającą je ścieżką rowerową. Miejsce starych pawilonów handlowych zajmą nowe, o nowoczesnej, minimalistycznej formie, z zielonymi (roślinnymi) dachami, usytuowane w obniżeniach terenu. Ze względu charakterystyczny dla tej ulicy spadek terenu, drzewa i usytuowane przy nich siedziska zaprojektowano tak, aby uzyskać efekt kompozycji schodkowej.
- skrzyżowania ulic Bohaterów Getta-Daszyńskiego-Okrzei-Warszawskiej-Staszica, gdzie zaprojektowano rondo semi-turbinowe, które upłynni ruch i umożliwi usunięcie sygnalizacji świetlnej. Na wyspie ronda usytuowana ma być rzeźba w formie motywu związanego z filozofią Jakuba Boehme z fontanną
- placu nazywanego ryneczkiem kwiatowym (północno-wschodni narożnik skrzyżowania), gdzie zaprojektowano taras widokowy na skarpie, w którą na dole wbudowany będzie szalet miejski i nowe pawilony dla kwiaciarek

Projekt zakłada też wymianę nawierzchni jezdni na rewitalizowanym obszarze i zastąpienie tradycyjnego ciemnego asfaltu wysokiej klasy nowoczesnym betonem drogowym. Na całym obszarze opracowania wprowadzono także infrastrukturę ścieżek rowerowych, która w przyszłości zostanie połączona z resztą ścieżek w mieście oraz systemem komunikacji rowerowej w mieście Gorlitz - po niemieckiej stronie granicy.


Wartość całkowitą projektu oszacowano na ok. 12,7 mln zł, z czego aż 6 538 329,94 zł to dofinansowanie, które Gmina Miejska Zgorzelec pozyskała ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 - 2020 na wykonanie prac przewidzianych w projekcie 'Projekt rewitalizacji Śródmieścia w Zgorzelcu - etap III'. Na rewitalizację śródmieścia miasto otrzymało też ponad 1 mln zł wsparcia z budżetu państwa.

droga przebudowa utrudniwenia