105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 lutego 2024 - niedziela Imieniny: Wiktora, Cezarego

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Zbigniew Deka

Muzyczne Radio RELAX

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 lutego 2024 - niedziela Imieniny: Wiktora, Cezarego

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
25 lutego 2024 - niedziela | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1547801048

Jest kompromis w sposobie korzystania z tras wokół Polany Jakuszyckiej


W związku z bardzo dużym zainteresowaniem uprawianiem turystyki pieszej jak i narciarskiej w Szklarskiej Porębie Jakuszycach i pewnego konfliktu 'interesów' piechurów i biegaczy narciarskich doszło do spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia Bieg Piastów, Miasta Szklarska Poręba, Stacji Turystycznej ORLE i Towarzystwoa Izerskiego aby wypracowań pewien katalog zachowań mający obowiązywać obie strony. W dyskusji nie uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Śnieżka którzy stoją na stanowisku, że las jest dla wszystkich.(red.pełna zgoda!) . Postanowiono zaproponować zasady, które ograniczą ryzyko wypadków i innych nieprzyjemnych incydentów.
Kompromis jest potrzebny także dlatego, że nie sposób znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich: od miłośników powolnych, pieszych wędrówek i kontemplowania przyrody, poprzez spacerowiczów narciarskich, po biegaczy na nartach z zacięciem wyczynowym mówi Leszek Kosiorowski - członek zarządu Stowarzyszenia Bieg Piastów.

Prosimy przestrzeganie ustalonych zasad!

1. Trasa Spacerowa (gdy nie ma śniegu - asfaltowa) z Polany Jakuszyckiej do Stacji Narciarskiej ORLE, z uwagi na swoją popularność i w dużej mierze dość płaskie ukształtowanie, świetnie nadaje się zarówno dla biegaczy i spacerowiczów na nartach, jak i dla pieszych. Niech więc piesi - kierując się na Orle - korzystają właśnie z niej, ale nie depcząc torów dla narciarzy. Biegających techniką dowolną, czyli 'łyżwiarzy', prosimy, by unikali tej trasy i trenowali na innych, gdzie nie będą musieli koncentrować uwagi na tym, by ominąć pieszych i nie wjechać w nich. Komfort Waszego treningu będzie znacznie wyższy.

2. Bezpłatne narciarskie trasy biegowe przygotowywane są dużym kosztem od wielu lat przez Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu Jakuszyce. Uszanujcie jego dorobek i ponad 40 lat pracy wykonanej po to, by mógł istnieć w obecnej formie. Uszanujcie także możliwość uprawiania tak pięknego i przyjaznego dla przyrody sportu, jakim jest narciarstwo biegowe, przez tysiące ludzi z całej Polski i innych krajów, w naszych cudownych Górach Izerskich.

3. Pieszych prosimy, by nie chodzili po narciarskich trasach biegowych, szczególnie po czerwonym szlaku PTTK trasą zwaną Samolot. Narciarze zjeżdżają z niej z dużą prędkością, łatwo o wypadek. Równie mocno prosimy o unikanie chodzenia zielonym szlakiem PTTK przez Górny Dukt. Tam także jest zjazd, narciarze mkną szybko, więc łatwo o nieszczęście.

4. Do turystów z psami i sankami zwracamy się z prośbą, by nie chodzili po narciarskich trasach biegowych, za wyjątkiem trasy Spacerowej. Przy czym prosimy, by ciągnąc sanki lub idąc z psem nie zadeptywali przygotowanych torów. Prosimy również, aby właściciele psów bezwzględnie prowadzili psy na smyczy i pilnowali, by ich podopieczni nie załatwiali potrzeb fizjologicznych na trasie. Przede wszystkim jednak polecamy osobom z sankami Polanę Maliszewskiego w Jakuszycach, gdzie został dla nich specjalnie wydzielony i osiatkowany obszar.

5. Prosimy o wyrozumiałość dla Stacji Turystycznej ORLE, której pracownicy muszą regularnie jeździć trasą Spacerową skuterami śnieżnymi, choćby w celu zaopatrzenia. To niezbędne, by wielu turystów (na nartach i bez nich) mogło napić się ciepłej herbaty, kawy i coś zjeść. Zdajemy sobie sprawę, że skuter powoduje hałas i pozostawia nieprzyjemny zapach, który wielu osobom przeszkadza, zwłaszcza w górach. Nie ma jednak innej możliwości zapewnienia ciągłej pracy stacji. Orle stara się organizować transporty tylko wtedy, gdy to konieczne i w miarę możliwości wysyłać dwa skutery naraz. Warto podkreślić też, że Stacja Turystyczna ORLE także dzięki tym transportom oferuje darmową toaletę oraz miejsce, by zjeść własny prowiant i wypić swoją herbatę z termosu czy inne napoje. Jest prywatna, ale wypełnia także, z myślą o turystach, misję społeczną.

6. Prosimy wszystkich, by używając słuchawek ustawiali w nich głośność tak, by słyszeć odgłosy otoczenia, ponieważ nie słysząc nadjeżdżającego skutera, czy narciarza, narażają się na niebezpieczeństwo.

7. Powyższe ustalenia są wspólne i prosimy, aby je traktować jako prośby. Jesteśmy przekonani, że kompromis i szukanie zgody oraz wzajemny szacunek mogą przyczynić się do poprawy sytuacji w znacznie większym stopniu, niż przerzucanie się wzajemnie sprzecznymi paragrafami oraz próby wprowadzania zakazów i nakazów. Góry Izerskie należą do nas wszystkich i z pewnością możemy się nimi cieszyć wspólnie.

Kompromis jest potrzebny także dlatego, że nie sposób znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich: od miłośników powolnych, pieszych wędrówek i kontemplowania przyrody, poprzez spacerowiczów narciarskich, po biegaczy na nartach z zacięciem wyczynowym. Jeśli jednak każdy posunie się o kawałeczek z myślą o innych, na izerskich trasach nadal królować będzie uśmiech.

I jeszcze jedno: pamiętajmy, że jesteśmy w górach, a w górach nikt sam sobie dobrze nie poradzi. W górach trzeba sobie pomagać!

polana jakuszycka narty narty biegowe turystyka piesza kompromis