105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
23 lutego 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1546936984

Od 8 lat, każdego dnia, sprzęt WOŚP ratuje życie dzieci w Wałbrzychu


Już za kilka dni 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny fundacja Jurka Owsiaka zbierała będzie pieniądze na zakup sprzętu ratującego życie najmniejszych pacjentów szpitali. A co do tej pory zostało kupione sprawdzał nasz wałbrzyski korespondent, Jacek Zych:

Sprzęt zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, który trafił w ciągu ostatnich lat do Wałbrzycha każdego dnia ratuje życie dzieci – przekonują lekarze ze Specjalistycznego Szpitala imienia doktora Alfreda Sokołowskiego. W ostatnim czasie Fundacja WOŚP przekazała między innymi lampy do fototerapii, z których korzysta większość noworodków trafiających na Oddział Patologii Noworodka i Niemowlęcia i bilirubinometry, które bezinwazyjnie pomagają w ocenieniu pracy wątroby. Wcześniej, jednym z droższych sprzętów był ultrasonograf, którego placówka nie była by w stanie sama kupić. W sumie do Wałbrzycha trafił sprzęt wart ponad 320 tysięcy złotych.

Pierwszy sprzęt z serduszkiem WOŚP pojawił się w Wałbrzychu w 2011 roku i był to wart ponad 80 tysięcy złotych respirator oscylacyjny. Rok później przekazano wart blisko 60 tysięcy złotych zestaw infant flow sipap. W 2013 dokonano najdroższego, wspomnianego już zakupu. To wart blisko 130 tysięcy złotych aparat USG.

– To są nowe sprzęty. Bardzo wysokiej klasy. Pozwalające nam na szybką diagnostykę wad wrodzonych, stanów zagrożenia życia. Także tutaj bez fundacji praktycznie byśmy nie mogli postępować, tak jak postępujemy i tak doskonale diagnozować i leczyć te dzieci. Ultrasonograf pracuje praktycznie na okrągło – mówi doktor Jacek Sokołowski, ordynator Oddziału Patologii Noworodka i Niemowlęcia w Szpitalu imienia doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Lekarze przyznają, że pomoc fundacji jest bezcenna, bo szpital, gdyby musiał, zapewne zakupił by nowoczesny sprzęt, ale bez wątpienia wygospodarowanie dużych kwot było by sporym wyzwaniem dla placówki.

– Fundacja wymieniła nam w tym roku aparat do przesiewowego badania słuchu. Cieszy nas to, bo badania są dokładniejsze. Przede wszystkim to wielka działalność fundacji, która sprawiła, że Polska jedynym państwem w świecie, które bada wszystkie noworodki pod kątem wad słuchu. Także jest to wielkie osiągnięcie fundacji. Od wielu, wielu lat kontynuowane. Teraz jest dalej podsycane przez wymianę sprzętu – dodaje doktor Sokołowski.

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę. W Wałbrzychu WOŚP zagra między innymi w Starej Kopalni. Hasło 27. finału brzmi „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W Polsce działa blisko pięćdziesiąt takich placówek.

-----

Posłuchajcie całego materiału:

 


wałbrzych szpital sokołowskiego wośp