105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

DMC

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
23 lutego 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1543324104

Wałbrzych zaprasza Dolnoślązaków na Barbórkę - tradycyjne, górnicze święto


W Wałbrzychu wielkimi krokami zbliża się jedna z najbardziej tradycyjnych, górniczych imprez w regionie – Barbórka. W tym roku cykl imprez, nad którymi patronat medialny objęło Muzyczne Radio to biesiady, koncerty i występy gwiazd. O szczegółach imprezy mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni w Wałbrzychu, epicentrum barbórkowych wydarzeń:

Dla posiadającego niemal 600-letnią historię wydobywczą Wałbrzycha Barbórka to prawdziwe święto. Mimo, iż eksploatację węgla wstrzymano, to niemal ćwierć wieku temu, tradycja górnicza jest wciąż kultywowana:

Klasyczną , barbórkową imprezą jest Karczma Piwna. Ta  przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn biesiada, przepełniona jest rubasznymi, górniczymi żartami, skeczami i tradycyjnymi scenkami odgrywanymi przez samych górników. Dla osób niezwiązanych z górnictwem może być prawdziwym wehikułem czasu:

Tradycja barbórki  nierozerwalnie związana jest z kultem świętej Barbary, patronki górników: 

W imieniu Starej Kopalni w Wałbrzychu serdecznie zapraszamy wszystkich Dolnoślązaków do odwiedzenia w tym dniu Wałbrzycha i wzięcia udziału w tym niecodziennym, tradycyjnym święcie górników. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotografii z poprzednich lat.

Szczegółowy program rozpoczynających się już za 3 dni obchodów Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2018 znajdziecie na stronach Starej Kopalnihttps://starakopalnia.pl/festiwal-tradycji-gorniczych-barborka/

 

 


stara kopalnia wałbrzych Barbórka