105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
09 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Wiesława, Leokadii, Joanny
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
09 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Wiesława, Leokadii, Joanny

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
09 grudnia 2023 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1543213216

Jaworzyna Śląska. Tu kolejarska tradycja miesza się z teraźniejszością


A teraz ukłon w stronę kolejarzy, którzy w niedzielę 25 listopada obchodzili swoje święto. W Jaworzynie Śląskiej, w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku,  w rozmowie z panem Zbigniewem Gryzgotem, najstarszym pracującym, polskim maszynistą parowozów, zapytaliśmy o dawny etos pracy maszynisty, szkolenie młodych adeptów kolejnictwa i miłość do parowozów.

Jednym z uczniów Zbigniewa Gryzgota jest Michał Krawczyk, który miłość do parowozów przeniósł do kokpitu Pendolino – najszybszego pociągu jeżdżącego po polskich torach. Po pracy przebiera się z koszuli i krawatu w kolejarskie drelichy i przesiada do muzealnego parowozu, nazywanego pieszczotliwie, od swojego symbolu, "Tekatką":

Miłość do kolei udziela się nie tylko kolejarzom. Polsko-niemieckie małżeństwo – Elżbieta i Wolfgang Koch „adoptowali” cztery lokomotywy stojące w Muzeum Przemyślu i Techniki Śląska w Jaworzynie Śląskiej. Wolfgang chciałby więcej, ale żona studzi jego zapał, mówiąc: ogarnijmy najpierw to, co mamy:

Zapytaliśmy pana Zbyszka czego się życzy kolejarzom: – Zielonej drogi i szczęśliwego powrotu do domu – odpowiedział nestor polskiego kolejnictwa.

koleje muzeum przemysłu jaworzyna jaworzyna śląska