105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

DMC

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
23 lutego 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1542184166

Stara Kopalnia w Wałbrzychu ma już 4 lata


Stara Kopalnia w Wałbrzychu obchodzi swoje 4 urodziny. Miejsce, które stało się symbolem powstania z ruin i zniszczenia opartego przez stulecia na górnictwie miasta. Dziś mało kto pamięta, jak jeszcze dekadę temu wyglądał teren po byłej kopalni węgla kamiennego "Thorez”, mało kto przypomina też sobie ponury Wałbrzych z tamtych czasów. Mówi o tym Andrzej Partyka, były ratownik górniczy, obecnie przewodnik w Starej Kopalni: 

Plan rewitalizacji obiektu i jego skala do dziś budzą kontrowersje. Koszt inwestycji, pierwotnie szacowanej na 30 mln złotych zamknął się astronomiczną wręcz sumą ponad 160 milionów. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej od samego początku uczestniczył w pracach nad projektem. Potem, już jako prezydent miasta, musiał zmierzyć się z wagą rozpoczętej, gigantycznej inwestycji:

Po trwających dwa lata pracach udało się zakończyć inwestycję, w której znalazło się miejsce między innymi dla Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. O swojej przygodzie ze Starą Kopalnią mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor WOK:

Po 4 latach funkcjonowania Stara Kopalnia ma się całkiem dobrze: projekt rewitalizacji postindustrialnej przestrzeni doczekał się wielu nagród i wyróżnień międzynarodowej rangi. O nowości i plany na przyszłość zapytaliśmy jej dyrektora, Jana Jędrasika:

Do wałbrzyskiej Starej Kopalni będziemy jeszcze wracać, przy okazji zbliżającego się wielkimi krokami święta górników: Barbórki.

Materiał przygotował nasz wałbrzyski korespondent, Jacek Zych. 

 

 

 

stara kopalnia wałbrzych