105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Dawid Wenzel

Festiwal hitów
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
02 grudnia 2023 - sobota Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
02 grudnia 2023 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1541602340

W świdnickim areszcie odnaleziono zakopane w ziemi szczątki ludzkie


W Świdnicy podczas prac budowlanych prowadzonych na terenie aresztu śledczego odnaleziono zakopane w ziemi szczątki ludzkie niewiadomego pochodzenia. Pracownicy wymieniający infrastrukturę hydrauliczną na głębokości ok. dwóch metrów odkryli zalegające warstwowo kości. Poinformowano policję i prokuraturę. Mówi Marek Rusin z prokuratury rejonowej w Świdnicy:

Prace zostały przerwane, a teren zabezpieczony. O fakcie poinformowano konserwatora zabytków oraz IPN. Niezależnie od zabezpieczenia szczątków prokuratura, przy udziale archeologów, przeprowadzi na terenie aresztu kwarendę historyczną miejsca, w którym kości zostały odnalezione. A ma ono bardzo ciekawą i długą historię. Jak mówi dziennikarz Wiadomości Świdnickich i popularyzator historii regionu Andrzej Dobkiewicz, w miejscu obecnego aresztu przez wieki stał klasztor. 

Sposób ułożenia szczątków oraz fakt, że część z nich znajdowała się pod infrastrukturą hydrauliczną niewymienianą od 150 lat mogą potwierdzać teorię o przyklasztornym cmentarzu. Jest jednak jeszcze jedna, o wiele bardziej ponura hipoteza. Andrzej Dobkiewicz twierdzi, że są dowody na przeprowadzanie w latach 1945-54, pod nadzorem Urzędu Bezpieczeństwa, egzekucji skazanych na karę śmierci więźniów:  

Odnalezione w świdnickiem areszcie szczątki poddane zostaną szczegółowym badaniom. Dopiero na podstawie tych wyników podjęta zostanie decyzja o tym, jak dalej potoczy się śledztwo. Mówi prokurator Marek Rusin:

Świdnica historia