105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 czerwca 2023 - poniedziałek Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Dawid Wenzel

TOP30.PL - NON STOP

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
05 czerwca 2023 - poniedziałek Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii

*** Od 15 listopada nadajemy eksperymentalnie DAB+ w Łodzi na kanale 10C ***                   *** Słuchaj nas też w DAB+ w Polsce: * Warszawa: kanał 11B, nadajnik na budynku WTT * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B *** Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
05 czerwca 2023 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1540798313

Skarby starego cmentarza


Już za kilka dni odwiedzimy groby naszych bliskich. Warto przy tej okazji wspomnieć o dwóch kobietach z Gostkowa nieopodal Kamiennej Góry, dla których święto zmarłych trwa właściwie cały rok.

Jeszcze trzy lata temu na wystawionym przez gminę na sprzedaż poniemieckim cmentarzu ewangelickim w Gostkowie rósł nieprzebyty gąszcz chaszczy i drzew. Od tego czasu dwie kobiety, matka z córką, mozolnie wydzierają go naturze, przywracając pamięć i szacunek pochowanym tam ludziom.

W mozolnej pracy kobiety wspiera rodzina i znajomi, często z odległych krańców Dolnego Śląska:

Stary cmentarz w Gostkowie skrywa wiele skarbów – tych niematerialnych, będących świadectwem kulturowym naszego regionu:

Przez trzy lata udało się odnaleźć i poskładać z potłuczonych okruchów ponad sto przepięknie zdobionych tablic nagrobnych i porcelanowych tabliczek. Składającej je z benedyktyńską wręcz cierpliwością pani Halinie Bryk praca przynosi wiele wzruszeń:

1 listopada, odwiedzając groby krewnych, pamiętajmy więc także o tych, którzy pozostali tu, na dolnośląskiej ziemi, w zapomnianych, często niszczejących grobach. W tym szczególnym dniu im także należy się choćby odrobina szacunku.

 

 


gostków święto zmarłych