105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 lutego 2024 - środa Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
28 lutego 2024 - środa Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
28 lutego 2024 - środa | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1538644706

Sprzedano najsłynniejszy wojenny plan filmowy na Dolnym Śląsku


Po wielu latach starań pod młotek poszedł teren po byłych zakładach odzieżowych Silena. Położony w ścisłym centrum Świebodzic teren od lat straszył mieszkańców walącymi się ruinami. Mówi Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Świebodzicach:

– Teren w centrum miasta został kupiony przez polską firmę realizującą między innymi parki handlowe i domy wielorodzinne. Przez wiele lat próbowaliśmy doprowadzić do ogłoszenia upadłości tej firmy (</em>Sileny, dop. red.<em>) Właściciele porzucili ją i zniknęli gdzieś, rozpłynęli się we mgle, pozostawiając długi i niezabezpieczony majątek

Przyjęty niedawno plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na wybudowanie w tym miejscy zakładu przemysłowego. W takim razie co powstanie w miejscu dawnej Sileny? Urzędnicy nie chcą tego zdradzić:

– To są prawie 2 hektary w ścisłym centrum miasta. Inwestor ma swoje plany odnośnie tego terenu, które muszą być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Został tam wykluczony przemysł, jest to teren mieszkaniowy oraz usługowy. Mamy nadzieję, że powstanie tam coś, co będzie służyło mieszkańcom.

Mieszkańcy mają swoje typy. I nie są to wcale galerie handlowe.

Ruiny dawnej Sileny były najsłynniejszym planem filmowym na Dolnym Śląsku. Ekipy filmowe przyjeżdżały do Świebodzic kilka razy w roku. Kręcono tu m.in. sceny powstania warszawskiego w filmie "Miasto 44". Ostatnio Czesi realizowali tu zdjęcia do "Malowanego Ptaka" wg Jerzego Kosińskiego.

 

 


Świebodzice