105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
24 lutego 2024 - sobota Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
24 lutego 2024 - sobota Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
24 lutego 2024 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1538375137

W Wałbrzychu onkolodzy poznają nowe metody leczenia raka piersi


W wałbrzyskim szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego trwają warsztaty poświęcone nowoczesnemu leczeniu nowotworów piersi. Pod kierownictwem dra Pawła Pyki, ordynatora oddziału chirurgii onkologicznej oraz pracującego w Niemczech, w klinice Helios Bad Saarow, specjalisty chirurgii piersi – doktora Marka Butnera, chirurdzy z całego kraju poznają nowoczesne sposoby przeprowadzania operacji raka piersi.

– Leczenie zmieniło się w ten sposób, że nie ma tych prostego wycinania nowotworu i uszkodzenia gruczołu piersiowego. – mówi Marek Budner, szef Breast Unit Helios Klinikum Bad Saarow, największego tego oddziału w obrębie Berlina i w Brandenburgii. – Po usunięciu guza potrafimy pierś na nowo zdefiniować w taki sposób, że wygląda ona, w formie i wielkości, prawie tak samo jak pierś przeciwna. To wymaga dużej wyobraźni i szkolenia kolegów. Zarówno w kierunku podejścia anatomicznego jak również chirurgicznego.

Doktor Paweł Pyka podkreśla ogromną rolę profilaktyki i edukacji. Rak piersi do przestaje być chorobą kobiet w podeszłym wieku, czyli po 60 roku życia. Jak mówi dr Pyka, dziś pacjentki młodsze niż 40 lat są na porządku dziennym. Wałbrzyski szpital, oprócz programu przesiewowych mammografii dla pacjentek między 50 a 70 rokiem życia od trzech lat prowadzi akcję edukacyjną w szkołach średnich, a wcześniej w najstarszych klasach gimnazjów. Trenerki uczą jak badać piersi i jak znajdować guzki. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że niemal wszystkie młode kobiety w Wałbrzychu przyszły taki trening.

 Nowotwory są do wyleczenia – powiedział w rozmowie z Dziennikiem dr Marek Budner – Przeżywalność w przypadku raka piersi poprawia się. Jeszcze kilka lat temu w Polsce umierało na raka piersi ponad 20% pacjentek więcej aniżeli w krajach starej Unii. Dziś rak piersi staje się powoli chorobą przewlekłą, a nie chorobą śmiertelna.


wałbrzych szpital sokołowskiego służba zdrowia onkologia