105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
24 lutego 2024 - sobota Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
24 lutego 2024 - sobota Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
24 lutego 2024 - sobota | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1534142564

Nowe na ulice, najstarsze na złom

Trzy nowe autobusy hybrydowe MZK już jeżdżą po jeleniogórskich ulicach. Pięć MAN-ów powinno się na nich pojawić około 20 sierpnia.


W pierwszej połowie września przyjedzie kolejnych 10 MAN-ów a 5 października - dwa autobusy przegubowe tej samej firmy. Łącznie tabor spółki wzbogaci się więc o 20 pojazdów spełniających najwyższe normy emisji spalin Euro 6. Równolegle MZK wycofa z użytkowania około 20 najstarszych autobusów - mówi Zbigniew Rzońca rzecznik prasowy MZK.

Najstarszy z nich, przegubowiec (na zdjęciu), ma 29 lat! W ciągu najbliższych kilku miesięcy wycofany z użytkowania będzie na przykład 20-letni MAN 469L (nr boczny 771). Część równie wiekowych stoi obecnie na parkingu i nigdy więcej nie będzie wykorzystywana. Autobusy, które jeżdżą po ulicach Jeleniej Góry są sprawne i dopuszczone do ruchu; co jest oczywiste - przeszły okresowe przeglądy techniczne. Czasami mieszkańców może dziwić, gdy z rury wydechowej ruszającego pojazdu wydobywa się przez chwilkę kłąb spalin. Zazwyczaj dzieje się tak wówczas, gdy autobus jest zatłoczony. - Wycofywanie starych autobusów i zastępowanie ich nowymi, emitującymi mniej zanieczyszczeń jest oczywiście bardzo dobrą informacją, zwłaszcza, że zakup ten był dofinansowywany ze środków UE - mówi Grzegorz Bogdański z jeleniogórskiego Alarmu Smogowego. - Nas, jako JAS ,cieszy każde działanie zmierzające do ograniczenia smogu w mieście. Dodatki typu wi-fi w autobusach traktujemy jako zachętę do korzystania z publicznego transportu. Mamy nadzieję, że MZK będzie kontynuowało te działania i wymieni również resztę autobusów.

Jest bardzo prawdopodobne, że o nowe autobusy, już całkowicie elektryczne, MZK zacznie się ubiegać w przyszłym roku.

 

MZK nowe autobusy wymiana taboru MAN