105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Maciej Wowk

DMC

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
23 lutego 2024 - piątek Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
23 lutego 2024 - piątek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1533654132

Idziesz w góry, tym bardziej uważaj na słońce!

Wydawać by się mogło, że przed upałami można schronić się w górach gdzie odczuwalna temperatura jest zawsze niższa od tej w dolinach. Nic bardziej mylnego.


Wydawać by się mogło, że przed upałami można schronić się w górach gdzie odczuwalna temperatura jest zawsze niższa od tej w dolinach. Nic bardziej mylnego. Im wyżej, tym prawdopodobieństwo pojawienia się schorzeń związanych z promieniowaniem wzrasta. Dlaczego? Otóż w górach wzrasta emisja promieniowania UV wraz z coraz wyższym przemieszczaniem się, ponieważ zmniejsza się jego filtracja. Każdy z nas zapewne nie raz zauważył, że wystarczyło chodzić po górach kilka godzin w krótkim rękawku przy słonecznej pogodzie, a opalenizna sama na wieczór wychodziła w postaci 'odbitej koszulki”.Bardzo często lekceważymy także fakt, gdy słońce jest za chmurami. Wydaje nam się, że nas nie opala i nic nam nie będzie. Niestety słońce nawet za chmurami może być niebezpieczne. Mówi Ryszard Jędrecki ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR.

Objawy chorobowe przy oparzeniach słonecznych

W zależności od stopnia oparzenia objawy mogą się od siebie różnić. Bezwzględnie przy każdym z nich należy podjąć odpowiednie działania. W przypadku oparzeń pierwszego stopnia niekoniecznie potrzebny będzie od razu kontakt z lekarzem. Jeżeli mowa o oparzeniu II i III stopnia konieczna jest pomoc medyczna.

Oparzenia I stopnia:

- ból,
- lekki obrzęk,
- zaczerwienienie.

Oparzenia II stopnia:

- wysięki płynu,
- duży obrzęk,
- pojawienie się pęcherzy.

Oparzenia III stopnia:

- skóra może zabrać koloru zwęglonego, staje się perłowata,
- skóra jest twarda,
- brak bólu (nie odczuwa się go ponieważ zostały uszkodzone włókna nerwowe).

Udar słoneczny:

- drgawki, wymioty, ból głowy,
- zmęczenie, sucha skóra,
- możliwa gorączka, czasem także utrata przytomności.