105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 września 2023 - poniedziałek Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa

TERAZ
NA ANTENIE

>>

Teraz
gramy

>>

105,8 FM | 106,7 FM | 90,9 FM Dolny Śląsk
25 września 2023 - poniedziałek Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa

*** MUZYCZNE RADIO W CYFROWYM SYSTEMIE DAB+ W CAŁEJ POLSCE: * Warszawa: kanał 11B * Wrocław: kanał 12B, nadajnik na budynku Sky Tower * Katowice: kanał 10B, nadajnik na budynku Altus * Łodź: kanał 10C * Gdańsk: kanał 5C, nadajnik na budynku Olivia Star * Kraków: kanał 9A * w woj. małopolskim i podkarpackim: kanał 10B * woj. śląskie: kanał 5B z dwóch nadajników * Opole: kanał 10C * Szczecin: kanał 12B * Andrychów: kanał 8D ***                  

Breaking News
25 września 2023 - poniedziałek | Imieniny: Kamila i Szymona | NAJLEPSZE HITY NA DZIEŃ DOBRY

1525176447

45 Wiosna Cieplicka

Spektakle, koncerty, wernisaże, kiermasze, festyny, biegi - będzie się naprawdę działo!!!


01.i 03. maja nietypowo, bo o o godz. 14.00 spektakle dla dzieci. Kolejne wydarzenia to Majówka
z Filharmonią 2018 - od 01 do 03. 05. 2018 r. o godzinie 19.00 XXVII Festiwal Muzyki Wiedeńskiej - to wszystko w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze.
Natomiast 28.04.2018r. już od godziny 10.30 na ul. Cervi będzie miało miejsce XXVII Ogólnopolskie Kryterium Uliczne o Puchar Karkonoszy.
Oficjalną Inaugurację 45. Wiosny Cieplickiej zaplanowano na sobotę, 5.05.2018r. o godzinie 19.00 - Koncert zespołu STRACHY NA LACHY
w Muszli Koncertowej.

XXVII FMW Muzyczne drogi prowadzą do Wiednia

XXVII Festiwal Muzyki Wiedeńskiej rozpoczynamy podróżą do stolicy Austrii, której nie spoób nie łączyć z takimi geniuszami jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Johannes Brahms. Ich muzyka zaprowadzi nas wprost do wiedeńskich sal koncertowych i przenienie w klimat tego miasta. Prócz instrumentalnych perełek, pojawią się również wokalne akcenty. Aria Królowej nocy z opery Czarodziejski flet to jedna z najtrudniejszych arii sopranowych, która wymaga nie tylko bezbłędnej intonacji i techniki, lecz również szerokiej w wysokich rejestrach skali głosu. W tym roku festiwal potrwa cztery dni, a muzyczną podróż po Wiedniu warto rozpocząć już pierwszego dnia.


Wykonawcy:
Joanna Szabla – sopran 
Trio stroikowe: 
Łukasz Wilczura – obój 
Dominika Łukasiewicz – klarnet, prowadzenie 
Adam Kędzierski – fagot 
Barbara Sas – fortepian

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento nr 2 KV 439b na obój, klarnet i fagot
Wolfgang Amadeus Mozart – Eine kleine Nacht Musik KV 525 cz. I w opracowaniu na trio stroikowe
Wolfgang Amadeus Mozart – Marsz turecki z Sonaty A-dur KV 331 
Wolfgang Amadeus Mozart – Aria Hrabiny Porgi amor z opery Wesele Figara 
Wolfgang Amadeus Mozart – Aria Elwiry Ah, fugi il tragitor z opery Don Giovanni 
Johannes Brahms – Taniec węgierski nr 5 
Johannes Brahms – Walc op. 39 nr 15 
Johannes Brahms – Wiegenlied op. 49 nr 4 
Johannes Brahms – Immer leiser wird mein Schlummer z cyklu 5 pieśni op. 105 nr 2 
Franz Lehar – Aria Hanny Glawari Wiljo Wiljo z operetki Wesoła wdówka 
Franz Lehar – Walc z operetki Wesoła wdówka 
Franz Lehar – Czardasz Ilony Kiedy skrzypki grają z operetki Cygańska miłość 

Koncert współorganizowany ze Zdrojowym Teatrem Animacji w Jeleniej Górze Cieplicach

Strachy Na Lachy to formacja powołana w 2001 roku przez Grabaża i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno. Pierwszy skład uzupełnili basista Lo i gitarzysta Mariusz Nalepa. W 2003 roku grupa podpisała kontrakt płytowy z niezależną firmą płytową SP Records. Do grupy dołączyli Kuzyn– perkusja oraz Anem – klawisze. W grudniu tego samego roku ukazała się debiutancka płyta „Strachy Na Lachy”

W styczniu 2005 roku zespół rozpoczął pracę nad albumem „Piła Tango”. Końcem września zespół i SP Records ustaliły datę premiery „PT” na 7 listopada 2005 roku. Pierwszym, ogniowym singlem z płyty był utwór „Dzień Dobry Kocham Cię”, do którego klip nakręcił szef SP Records Sławek Pietrzak.

Wiosną 2006 roku zapadła decyzja o podjęciu prac nad projektem „Kaczmarski” – zamierzeniem grupy była próba zmierzenia się z piosenkami, do których słowa napisał jeden z najsłynniejszych polskich bardów – Jacek Kaczmarski.

Zimą 2006 roku szef lubińskiego CK Muza, Marek Zawadka, proponuje Grabażowi przygotowanie specjalnego programu koncertowego z piosenkami polskimi z lat 80tych. Grabaż nazywa projekt „Zakazane piosenki”.

Grupa na długie miesiące 2007 roku zamyka się w swojej pilskiej sali prób, gdzie bierze na warsztat blisko 30 nowych piosenek. Wiosną zapada decyzja o pracy nad dwiema płytami: pierwszą, „Autor” z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, drugą z „Zakazanymi piosenkami”.

Płyta „Autor” odniosła wielki sukces – niejako na przekór spodziewającym się srogich batów muzykom – krytycy oceniali płytę w samych superlatywach. Owocem tych pochlebnych recenzji był Paszport Polityki dla Grabaża w styczniu 2008 roku.

Od kwietnia 2008 roku grupa dokańczała wersję płytową projektu „Zakazane piosenki”. Z tym programem Strachy wystąpiły na Festiwalach w Węgorzewie i Jarocinie.

1 czerwca 2009 roku grupa rozpoczęła nagrywanie swojego piątego albumu, „Dodekafonia”. Prace nad płytą przeciągnęły się do początku 2010 roku, co jest bezdyskusyjnym rekordem świata w kategorii „Jak szybko Strachy na Lachy nagrywają płytę”. Pierwszym singlem z „Dodekafonii” była piosenka „Żyję w kraju”. Utwór na singla został wybrany trochę na przekór ogólnie przyjętym zasadom… Z uwagi na morze wulgaryzmów, które pojawiają się w tej piosence zespół był przekonany, że robi singla tylko do internetu, więc tym większe było zdziwienie, że utwór ochoczo podchwyciły stacje radiowe czyniąc go jednym z singli roku. Na Liście Przebojów Programu Trzeciego utwór został numerem 1.

Jesienią 2010 roku radiowa Trójka uhonorowała zespół prestiżową nagrodą Mateusza za album „Dodekafonia”. W tym samym dniu, w Studiu im Agnieszki Osieckiej, zespół otrzymał za ten album platynową płytę.

W grudniu 2012 roku grupę opuszcza Arek Rejda.

Premierę nowej płyty „!TO!” zaplanowano na 9 lutego 2013 roku podczas festiwalu Rock in Arena w Poznaniu. Największym powodzeniem spośród piosenek umieszczonych na płycie cieszył się utwór „I can’t get no gratisfaction”

A oto co o !TO! mówił Grabaż: …

Jedyne założenie jakie miałem przy tej płycie, było takie, aby nie była to Dodekafonia bis. Zresztą, kiedy pisałem nowe piosenki byłem zupełnie innym Krzysztofem Grabowskim, niż za Dodekafonii – znacznie lżejszym, jeśli chodzi o duszę i czystość umysłu… No i wyszła nam płyta najbardziej czadowa i gitarowa.

Wiosną 2017 roku grupę opuszcza Tom Horn, realizator wszystkich dotychczasowych płyt zespołu, grający także na instrumentach klawiszowych. Nowym klawiszowcem grupy zostaje Łukasz Sokołowski.

Na kolejne, premierowe piosenki Grabaża przyszło czekać blisko cztery lata. 29 września 2017 roku ukazał się szósty studyjny album „Przechodzień o wschodzie„. Muzyka z tej płyty, klimatem nawiązuje do pierwszego wydawnictwa grupy. Dużo ładnych melodii, sporo tanecznych rytmów oraz akustycznych brzmień składa się na termin „stoppop”, którym zespół charakteryzuje muzykę z „Przechodnia”. W przypadku tej płyty, Strachy, po raz pierwszy w swej karierze, powierzyli prace nad finalnym kształtem komuś z zewnątrz. Activator & Smok at Studio AS One dograli partie instrumentów klawiszowych oraz są odpowiedzialni za miks i ostateczne brzmienie płyty. Pierwszym singlem z płyty była piosenka „Twoje motylki”. Utwór był piosenką dnia w Trójce, wszedł również do głównego notowania trójkowej listy przebojów. Drugim singlem, który ukazał się 11 września 2017 roku jest piosenka „Co się z nami stało”

 

 

Wiosna Cieplicka Zdrojowy Teatr Animacji Spektakle Festiwal Muzyki Wiedeńskiej Strachy na Lachy inauguracja jubileusz koncerty wjazd Królowej Marysieńki